Rapidograf rystor

 

 

Witam! Rapidograf jest przeznaczyony do kreślenia precyzyjnych, cieniutkich linii (tak jak pisałam w poprzednim poście).  Dziś podzielę się moją opinią na temat rapidografu firmy rystor. 


Co to w ogóle jest rapidograf?

 

Rapidograf został stworzony z myślą o architektach, jest przeznaczony do technicznego rysunku. Za pomocą przyrządu możemy wykonać bardzo cieniutkie linie dzięki którym możemy zadbać o szczegóły. Właśnie przez tą cechę rapidograf pokochały ostatnio stylistki paznokci. W efekcie powstała sztuka zdobienia nazywana rapido art.


Gdzie kupić rapidograf?

 

Mój rapidograf zakupiłam na stronie firmy eclair lecz widziałam go również w mnails oraz wielu plastycznych sklepach internetowych. Oprócz rapidografu potrzebujemy tuszu kreślarskiego, który również znajdziemy na wymienionych stronach.
Cena rapidografu to ok. 25-30 zł, tuszu 7-10 zł.


Jak korzystać z rapidografu?

 

Przyrząd jest bardzo podobny do pióra i również podobnie się go obsługuje. Minusem niestety jest to, że na wykonanie wzorku na pazurku mamy jedną szansę. Tusz nie zmywa się tak dobrze jak farbka akrylowa, część schodzi część zostaje, trzeba piłować i uzupełniać lakier od nowa… Ale za to jakie daje efekty 🙂

 

IMG_1492

IMG_1493
 

W dolnej części rapidografu znajduje się wkład który należy uzupełniać tuszem. Aby wlać tusz należy przekręcić wkład w dół, ukazuje się wtedy 'oczko' między napisami 'open i close' w które należy wlać atrament. Aby zamknąć należy przekręcić znów wkład w górę, tak jak na widocznej (u mnie trochę już mało widocznej) instrukcji.
 

IMG_1494
 

Skuwka rapidografu również ma swoje zastosowanie. Po każdym użyciu należy ją rozkręcić w sposób pokazany poniżej i napełnić wodą tą maleńką część. Gdy tego nie zrobimy tusz zaschnie nam w stalówce i rapidograf będzie się zacinał. Jeśli o tym zapomnicie nie martwcie się, nie wiedziałam o tym na początku i mój rapidograf jest sprawny, po prostu przed użyciem napelniłam wodą końcówkę i wstrząsnęłam bez tego nie zadziałał. Skuwkę najlepiej napełnić wodą zanurzając ją w niej (w małym kieliszku z wodą, szklance) i wyciągając, miejsca na wodę jest tam tak mało, że nie da rady zrobić tego pod kranem.
 

IMG_1495
 

Po napełnieniu tuszem wkładu i zamoczeniu stalówki w wodzie wstrząsamy porządnie kilka razy rapidografem i trzymając pod kątem, jak zwykły długopis czy pióro rozpisujemy (np. na kartce) i wykonujemy rysunki. Powierzchnia na której to robimy MUSI BYĆ zmatowiona. Inaczej tusz nam się rozlewa. Po chwili gdy tusz wyschnie możemy nanieść top na pazurki.

 

Na początku miałam mieszane uczucia co do rapidografu. Przyrząd bardzo się zacinał a linie musiałam poprawiać kilka razy aby były widoczne. Teraz po zastosowaniu się do napisanej powyżej instrukcji jest znacznie lepiej. Należy pamiętać o wodzie wlewanej do skuwki i matowić pazurek a wszystko powinno być ok 😉
 

Oczywiście trzeba trochę poćwiczyć, można porysować najpierw na kartce, później na czystym wzorniku (acetonem lepiej schodzi tusz więc warto ćwiczyć na czystym wzorniku, ale należy pamiętać o matowieniu go!). Jeśli miałyście styczność z malowaniem wzorków to rapido art nie powinno sprawiać problemów. Poniżej moje wzorki, jeszcze nie idealne ale ćwiczę 🙂
 

1038